Przedsiębiorco, pamiętaj że z dniem 1 lipca 2021 roku w życie weszły przepisy dotyczące funkcjonowania Krajowego Rejestru Sądowego. Mowa o wyczekiwanej od dłuższego czasu rewolucji w zakresie dokonywania wpisów, bądź ich zmiany. Teraz można tego dokonać wyłącznie drogą elektroniczną.
Aby wszystko mogło przebiegać sprawnie i bez większych komplikacji, został opracowany dedykowany tzw. Portal Rejestrów Sądowych. W tym przypadku wszystkie dokumenty muszą zostać opatrzone podpisem elektronicznym osoby, która reprezentuje daną jednostkę. Może to odbyć się przy pomocy profilu zaufanego, podpisu osobistego, bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Zgodnie z tym, o czym informuje nas art.19 ust. 2 ustawy o KRS – przedsiębiorcy nie mają już wyboru pomiędzy formą papierową, a elektroniczną. Należy wiedzieć, że każdy wniosek, który zostanie złożony drogą papierową, nie będzie wywoływał żadnych skutków prawnych.
W Krajowym Rejestrze Sądowym spółki muszą zgłaszać wszelkie zmiany, które zachodzą w obrębie:
– siedziby spółki,
– osób wchodzących w skład zarządu spółki,
– zmiany danych wspólników spółki,
– zmiany kodów PKD, a więc przedmiotu prowadzonej działalności,
– wszelkich zmian zachodzących w umowie spółki.
Wniosek może zostać złożony zarówno na Portalu Rejestrów Sądowych (umowa sporządzona u notariusza), jak i w systemie teleinformatycznym S24 (umowa spółki sporządzona w oparciu o wzorzec umowy w S24).
Na rozpatrzenie wniosku czeka się:
– 7 dni w przypadku złożenia na portalu PRS,
– 1 dzień w przypadku złożenia przez S24.
Warto pamiętać o tym, iż nie każdą zmianę należy zgłosić jedynie w KRS. Otóż niektóre zmiany muszą zostać odnotowane również w Urzędzie Skarbowym oraz Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Zgłoszenia danych w US należy dokonać w terminie 21 dni od dnia dokonania wpisu aktualizacyjnego w KRS. Z kolei zgłoszenia do CRBR w ciągu 7 dni od daty ich dokonania.
Polecamy zapoznać się również z poniższymi artykułami:
Zmiana PKD w KRS online
Aktualizacja kodów w KRS
Zmiana umowy spółki z o.o. w S24
Zmiana KRS przez Internet
- Od kiedy nie można aktualizować zmian w formie papierowej?Z dniem 1 lipca 2021 roku w życie weszły przepisy dotyczące funkcjonowania Krajowego Rejestru Sądowego. Mowa o wyczekiwanej od dłuższego czasu rewolucji w zakresie dokonywania wpisów, bądź ich zmiany. Teraz można tego dokonać wyłącznie drogą elektroniczną.
- Jakie zmiany należy zgłosić do KRS?W Krajowym Rejestrze Sądowym spółki muszą zgłaszać wszelkie zmiany, które zachodzą w zakresie siedziby spółki, osób wchodzących w skład zarządu spółki, zmiany danych wspólników spółki, zmiany kodów PKD, a więc przedmiotu prowadzonej działalności i wszelkich zmian zachodzących w umowie spółki.
- Czy zmiany trzeba jeszcze gdzieś zgłosić?Niektóre zmiany muszą zostać odnotowane również w Urzędzie Skarbowym oraz Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).