W Polsce największa ilość przedsiębiorstw prowadzona jest w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedsiębiorcy decydują się na daną jednostkę z wielu aspektów. Dlaczego rejestracja spółki z o.o. jest najczęściej wybierana? Jak przebiega założenie spółki zoo?
Rejestracja spółki z o.o. – kto może założyć spółkę z o.o.?
Do założenia spółki z o.o. uprawnione są wszystkie osoby fizyczne bez względu na kraj swojego pochodzenia oraz większość osób prawnych bez względu na miejsce siedziby – prawa nie ma wyłącznie inna jednoosobowa spółka z o.o. Spółkę może założyć jeden lub więcej wspólników. Podmiot, jakim jest spółka z o.o. może być prowadzony w każdym prawnie dopuszczalnym celu.
Co wyróżnia spółkę z o.o. pośród innych form prawnych?
Jak sama nazwa wskazuje ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania zaciągane przez spółkę to jej cecha rozpoznawcza. Ograniczona odpowiedzialność jest ważna i atrakcyjną cechą którą posiada spółka. W przypadku zadłużenia firmy wszelkie należności są regulowane z majątku spółki w związku z prywatny majątek wspólnika nie jest zagrożony. Wspólnicy spółki z o.o. odpowiadają za jej zobowiązania tylko do wysokości wniesionej kwoty – minimalny kapitał zakładowy wynosi 5 000 złotych. Ten niewielki kapitał zakładowy wymagany do utworzenia spółki stanowi również dużą zaletę spółki.
Założenie spółki zoo – jak przebiega proces rejestracji spółki?
Rejestracja spółki z o.o. może zostać przeprowadzona na dwa sposoby: w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym lub tradycyjnej w kancelarii notarialnej. W zależności od wybranego sposobu etapy rejestracji będą się nieco od siebie różnić. Koszt rejestracji również będzie inny, gdyż w przypadku tradycyjnej rejestracji spółki konieczne jest poniesienie kosztów taksy notarialnej oraz wyższych opłat sądowych. Rejestracja spółki w trybie s24 to szybsze i tańsze rozwiązanie.
Po ustaleniu najważniejszych elementów związanych z zakładaną spółką m.in jej nazwa, adres, zakres działalności (kody PKD), dane wspólników, wysokość kapitału zakładowego itp. można przystąpić do sporządzenia umowy spółki. Na podstawie umowy spółki sporządza się wniosek rejestracyjny do KRS o rejestrację spółki wraz z kompletem dokumentów i wymaganymi załącznikami. Komplet dokumentów należy podpisać elektronicznie, a następnie złożyć w Krajowy Rejestrze Sądowym w formie elektronicznej uiszczając przy tej czynności opłaty rejestracyjne. Sąd wniosek spółki rejestrowanej w systemie s24 powinien rozpatrzyć w ciągu 24 godzin. W przypadku , gdy rejestracja przeprowadzana była poprzez portal PRS wówczas sąd ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji.
Proces rejestracji spółki z o.o.
- Gdzie można założyć spółkę z o.o.?Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć w formie elektronicznej ( z wykorzystaniem wzorca umowy) lub drogą tradycyjną w kancelarii notarialnej (indywidualne zapisy umowy spółki). Proces sporządzania wniosku o rejestrację spółki i innych dokumentów wraz z załącznikami odbywa się natomiast wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu s24 lub portalu PRS.
- Ile trwa rejestracja spółki z o.o.?Proces tworzenia umowy spółki z o.o. w zależności od wybranej formy rejestracji trwa od 25-60 minut. Proces rejestracji spółki w systemie elektronicznym ( wypełnienie wniosków, podpisanie dokumentów, opłacenie i wysłanie ich) to zazwyczaj ok. 30-60 minut. Krajowy Rejestr Sądowy rozpatruje wnioski S24 zazwyczaj w ciągu 1 dnia roboczego, a wnioski PRS w ciągu 7 dni wydając decyzję o rejestracji spółki z o.o.
- Dlaczego warto wybrać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?Główną zaletą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest właśnie ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki w przypadku jej niewypłacalności. Wspólnicy spółki odpowiadają tylko do wysokości wniesionych do spółki wkładów - minimalna ich wielkość to 5 tysięcy złotych. Taki zapis pozwala na zabezpieczenie prywatnych majątków wspólników.
Zachęcamy do lektury pozostałych wpisów: