Często wraz z początkiem roku, w życie wchodziły nowe przepisy. Początek roku to idealny moment na to aby wprowadzić zmiany, dlatego przedsiębiorcy już w grudniu wyszukują informacji na temat tego co czeka ich w przyszłym roku. Dziś w kilku zdaniach postaramy się przedstawić jakie będą obowiązki rejestracyjne spółki z o.o 2023.
Obowiązki przed złożeniem wniosku
Właściciele spółek, którzy chcieliby aby umowa rejestrowanego podmiotu miała formę aktu notarialnego, muszą zająć się jej przygotowaniem jeszcze przed przystąpieniem do procesu. Oznacza to konieczność sporządzenia treści dokumentu, którą najczęściej przekazuje się prawnikowi lub doradcy. W dalszej kolejności należy zawrzeć umowę. W tym celu wszyscy wspólnicy muszą udać się do kancelarii notarialnej, na wcześniej umówione spotkanie. Dodatkowe obowiązki jakie należy dopełnić jeszcze nim złoży się wniosek do KRS, to ustalenie szczegółów i zasad funkcjonowania spółki. Mowa tutaj o podziale udziałów, o występujących organach i zasadach ich powoływania, o zakresie kodów PKD czy wysokości kapitału zakładowego. To, o czym jeszcze należy pamiętać to zakupi i aktywacja kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który jest niezbędny do podpisania dokumentów do KRS.
Obowiązki rejestracyjne spółki z o.o 2023
Właściwa rejestracja polega na założeniu kont w odpowiednim systemie oraz wypełnieniu elektronicznych formularzy. Wybór systemu uwarunkowany jest sposobem zawarcia umowy. Niezależnie od tego czy będzie ona miała formę aktu, czy przedsiębiorcy przygotują ją na bazie gotowego wzorca, rejestracja będzie wymagała wypełnienia e-formularzy i wygenerowania na ich podstawie odpowiednich dokumentów. Po ich podpisaniu kwalifikowanym podpisem elektronicznym należało będzie przesłać wniosek wraz z załącznikami do sądu i czekać na odpowiedź.
Obowiązku po zgłoszeniu spółki do KRS
Samo złożenie wniosku, a nawet uzyskanie wpisu do KRS nie stanowi ostatniego etapu rejestracji. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi na przesłane dokumenty, spółka musi złożyć jeszcze NIP-8 czyli zgłoszenie identyfikacyjne w zakresie danych uzupełniających Krajowego Rejestru Sądowego. Ponadto należy zarejestrować się w CRBR czyli zgłosić spółkę do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.
Zachęcamy do lektury pozostałych wpisów:
Złożenie listy wspólników do KRS
Co należy zrobić przed założeniem spółki?
- Co należy zrobić przed założeniem spółki?Aby procedura przebiegła sprawnie należy odpowiednio się do niej przygotować. W praktyce oznacza to zakupi i aktywację podpisu kwalifikowanego, ustalenie zasad funkcjonowania podmiotu oraz sporządzenie i zawarcie umowy, jeśli ma mieć formę aktu notarialnego.
- Jak sprawnie wywiązać się z obowiązków rejestracyjnych?Wszystkie obowiązki rejestracyjne spółki z o.o 2023 można przekazać w ręce specjalistów, którzy w imieniu przyszłych właścicieli firmy dopełnią wszystkich formalności.
- Co trzeba zrobić po uzyskaniu wpisu do KRS?Po otrzymaniu informacji, że spółka została wpisana do KRS należy złożyć zgłoszenie uzupełniające NIP-8 oraz zarejestrować spółkę w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych.