Najczęściej wybieraną formą jednostki gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej opodatkowanie i funkcjonowanie różni się od tego w spółce cywilnej czy jawnej.
Jak działa spółka z o.o.? Może być założona przez jeden lub kilka podmiotów. Do założenia biznesu w tej formie potrzebna jest umowa, kapitał zakładowy i wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zasady działania firmy regulują przepisy Kodeksu Spółek Handlowych. Jej umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego pomiędzy wspólnikami. Z chwilą, kiedy spółka otrzymuje wpis do rejestru KRS, staje się osobą prawną. Otrzymuje także własny numer NIP i REGON.
A jak działa spółka z o.o. w przypadku gdy jest w likwidacji? W dalszym ciągu przysługuje jej m. in zdolność do czynności prawnych, jednak zmienia się istotnie zasada jej działania.
Jeśli wspólnicy podjęli decyzję o likwidacji firmy muszą przeprowadzić szereg działań, które będą zmierzały do zakończenia jej działalności. Jedną z pierwszych czynności jest wpis do KRS o rozwiązaniu biznesu, następnie należy złożyć wniosek o publikację ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Do deklaracji dołożyć należy także wezwanie wierzycieli, aby złożyli swoją wierzytelność.