Prowadząc działalność gospodarcza bez względu na formę prawną firmy konieczne jest określenie przedmiotu działalności. Informacja ta wykorzystywana jest przez różne instytucje, firmy oraz osoby fizyczne w różnych celach np. statystycznych czy ewentualnej współpracy. Aktualizacja przedmiotu działalności w KRS, jak tego dokonać?
Czym jest przedmiot działalności spółki?
Przedmiot działalności spółki określony jest kodami PKD i wskazuje czym firma lub jednostka się zajmuje, w jakiej branży wykonuje swoją działalność. Zakres kodów PKD zawiera się w umowie spółki określając jednocześnie jeden kod główny tzw. przeważającej działalności oraz kody pomocnicze. Kody określające przedmiot działalności podaje się również we wniosku rejestracyjnym spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Kogo dotyczy obowiązek aktualizacji danych w KRS?
Obowiązek aktualizacji danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczy zarówno firmy wpisane do Rejestru Przedsiębiorców KRS oraz inne jednostki takie jak np. stowarzyszenia i fundacje. Dane zawarte w rejestrze muszą być zawsze aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.
Czy można zmienić zakres kodów PKD? Jak przeprowadzić aktualizację przedmiotu działalności w KRS?
Kody PKD można zmienić w dowolnej chwili, jeśli wymaga tego sytuacja jednostki. W zależności czy konieczna jest zmiana głównego kodu PKD, a w związku z nią zmiana umowy spółki będzie zależał proces aktualizacji danych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Umowa spółki może zawierać szeroki zakres kodów PKD ( nie ma limitu ilościowego), natomiast do KRS zgłasza się 1 główny kod działalności i do 9 kodów dodatkowych – wszystkie te kody muszą jednak zawierać się w umowie spółki.
Jak zgłosić aktualizację przedmiotu działalności w KRS?
Aktualizacja kodów PKD w spółce z o.o. następuje na mocy uchwały zgromadzenia wspólników zawartej w formie aktu notarialnego. Aktualizacja przedmiotu działalności w KRS zgłaszana jest na odpowiednich wnioskach aktualizacyjnych do Krajowego Rejestru Sądowego. Czas zgłoszenia zmiany to max. 6 miesięcy. Zmianę kodów PKD można zgłosić do KRS za pośrednictwem portalu PRS. W niektórych sytuacjach możliwa jest aktualizacja przedmiotu działalności spółki również przez S24.
Konsekwencje niedokonania aktualizacji PKD w KRS
Niezgłoszenie aktualnego przedmiotu działalności do KRS dla przedsiębiorcy wiązać się będzie z wezwaniem przez sąd do postępowania przymuszającego – dokonania zmian w wyznaczonym terminie lub karą grzywny.
Aktualizacja pkd
- Jak zmienić PKD w spółce?Konieczne jest dokonanie zmiany umowy spółki w formie aktu notarialnego i przeprowadzenia aktualizacji kodów PKD w KRS za pośrednictwem PRS lub S24.
- Ile trwa zmiana pkd w KRSZ przepisów prawa wynika iż Sąd powinien w terminie 7 dni rozpatrzeć złożony wniosek o aktualizację przedmiotu działalności w KRS i wydać postanowienie decyzyjne.
- Ile PKD może posiadać spółka?Spółka w swojej umowie może posiadać szeroko zakres kodów PKD - nie ma liczby określającej limit kodów. W Krajowym Rejestrze Sądowym spółka podaje 1 główny kod PKD i 9 kodów dodatkowych, które zawierają się w jej umowie i są niejako najbardziej powiązane z działalnością, jaką planuje wykonywać.
Zachęcamy do lektury pozostałych naszych wpisów związanych z umową spółki z o.o. w KRS oraz S24: